Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Przedmioty w gimnazjum > Program nauczania języka polskiego

6-latki w szkołach

Opinia publiczna wiele miesięcy była skupiona na temacie wprowadzonego obowiązku szkolnego obejmującego dzieci w wieku sześciu lat. Aktualnie temat dotyczy bezpośrednio sześcioletnich dzieci urodzonych w 2009 roku, w tym przypadku jest to cały rocznik dzieci; razem z nimi naukę rozpoczynają urodzone w drugiej połowie 2008 roku dzieci siedmioletnie, a także dzieci, którym odroczono rozpoczęcie nauki na wniosek rodziców, urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Odroczenie początku nauki jest możliwe na wniosek rodziców, opierając się o opinię wydaną przez dowolną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Możliwe jest to również na początku roku, jeśli rodzic zauważy, że dziecko źle znosi wczesne rozpoczęcie nauki w szkole, do końca grudnia na podstawie stosownej opinii może przywrócić dziecko ze szkoły do przedszkola. Cały temat objęcia obowiązku szkolnego budzi różne emocje wśród opinii publicznej i wywołał zaangażowanie rodziców dzieci, których to dotyczy. Zwolennicy, mający wpływ na decyzję, wskazują wzorce zachodnie, tłumacząc, że w większości państw europejskich sześcioletnie dzieci rozpoczynają naukę w szkołach i jest to tam normą. Przeciwnicy takiego rozwiązania są jednak zatroskani o swoje dzieci, uważając często, że są zbyt małe, by rozpoczynać naukę w szkole.