Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Wychowanie > Jak rozmawiać ze zbuntowanym nastolatkiem?

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Nie każde dziecko w szkole jest orłem. Dość często się zdarza, że niektórym dzieciom nauka nie wchodzi do głowy tak jak powinna, mają one pewne zaległości, no i oceny nie są tak zadowalające jak powinny być. Często nie wynika to z braku zdolności u danego dziecka, czy z jakiegoś upośledzenia. Niektóre dzieciaki po prostu nie mają ochoty na naukę, nie chce im się, albo po prostu mają na głowie inne, bardziej twórcze zajęcia do roboty. Co więc zrobić w przypadku kiedy nasze dziecko nie bardzo ma ochotę na naukę i jak właściwie zainteresować go tym, co może znaleźć w książkach?

Metod jest oczywiście kilka. Dobrze jest jednak stosować je indywidualnie i starać się podejść do pociechy pojedynczo, bez jakichś wcześniejszych ogólnych uprzedzeń. Najpierw należy poznać przyczynę braku zainteresowania nauką ze strony dziecka. Jest to podstawa, bowiem żeby móc rozwiązać problem, należy go najpierw podać. Potem dobrze jest porozmawiać o tym z dzieckiem, dowiedzieć się co może go interesować. Jeśli nie interesuje go ogół, to może zainteresuje go jakiś szczegół. Np. niektóre dzieci nie lubią uczyć się przedmiotów humanistycznych, a uwielbiają rachunki i inne ścisłe łamigłówki, zaś niektóre dzieci wolą język polski czy angielski, zamiast matematycznych zawiłości. Dobrze jest w ten sposób poznać zamiłowania i talenty swojego dziecka, aby edukację dostosować do jego potrzeb. Oczywiście podstawy ogólne wszystkiego powinno mieć każde dziecko, jednak jeśli zainteresujemy pociechę jakimś konkretem, to o wiele lepiej pójdzie mu w kwestiach ogólnych.

Dziecko to bardzo delikatna istota. Jeśli do czegoś się zrazi, to ciężko mu będzie się do tego zabrać. Z nauką również tak jest. Dziecko naprawdę musi chcieć się uczyć. Tylko wtedy osiągniemy jakieś rezultaty, bowiem poprzez zmuszanie jeszcze nikt nic nie osiągnął.