Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Sposoby nauki > Kawa dla dziecka

Czytanie dzieciom

Czytanie książek dzieciom to bez wątpienia pozytywne zjawisko i bardzo dobra inicjatywa. Dzieci mogą na początku nie być zachwycone ponieważ wspólne czytanie jest często dla nich dużo mniej atrakcyjną formą spędzania czasu niż oglądani telewizji, powinny jednak po jakimś czasie szybko docenić książki.

Należy przede wszystkim pamiętać, żeby w odpowiedni sposób dobrać książkę do rozwoju dziecka i jego poziomu. Małe dzieci potrzebują krótkich lektur, ponieważ nie mogą na długo skupić uwagi. Przydadzą się także kolorowe obrazki, które w czasie lektury można pokazywać dziecku i które pomogą przyciągnąć jego uwagę do tego co dzieje się w książce oraz uruchomią jego wyobraźnię.

Oczywiście czym wcześniej nasze dziecko same zacznie sięgać po książki tym lepiej. Warto jednak doceniać rolę jaką wspólne czytanie ma dla kształtowania się więzi między dziećmi i rodzicami i nie lekceważyć tego. Wspólne czytanie może być nie tylko przyjemną formą spędzenia wolnego czasu, ale także ważnym elementem wspólnych relacji i częścią procesu budowania zaufania między dorosły a dzieckiem. Warto zainwestować w to czas.