Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Czas wolny > Znaczenie czasu wolnego

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie dzieciom jest popularyzowane od dawna, jako sposób na wyrobienie w dziecku pozytywnego nawyku samodzielnego sięgania po książkę. Jest to oczywiście świetna i bardzo pozytywna akcja, która bez wątpienia przyniesie bardzo dobre efekty dla wielu dzieci.

Czytanie dzieciom, nawet tym bardzo małym ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju. Dotyczy to przede wszystkim ich umiejętności językowych – pozwala na poszerzenie zasobu słownictwa oraz ułatwia późniejszą naukę czytania i pisania. Poza tym czytanie rozwija wyobraźnię, a to zawsze pozytywna rzeczy. Dziecko, które będzie lubiło czytać z pewnością chętniej w przyszłości sięgnie samodzielnie po różne ciekawe lektury oraz po podręczniki szkole. Z pewnością będzie miało mniej problemów z nauką i przyswajaniem sobie wiedzy.

Jak widać czytanie dzieciom ma same pozytywne strony. Pomaga również budować więzy między rodzicami a dziećmi. Warto pamiętać, żeby książeczki, które czytamy dzieciom były dobrane do ich wieku i poziomu rozwoju, tak żeby dziecko w czasie lektury nie nudziło się.