Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Wychowanie > Rola ojca w wychowaniu

Egzaminy końcowe w różnych rodzajach szkół

Nauka w poszczególnych rodzajach szkół musi zostać zakończona sprawdzeniem umiejętności jakich uczniowie w niej nabyli. Dlatego też wprowadzono do polskiego szkolnictwa różnego rodzaju egzaminy, które mają na celu sprawdzenie kompetencji każdego obywatela począwszy od szkoły podstawowej, skończywszy na studiach. I mimo że człowiek uczy się przez całe życie, to jednak tylko w szkołach sprawdzane jest to, czego się nauczył.

Podstawówkę kończy ogólny test szóstoklasisty. Składa się on z różnego rodzaju zadań mających sprawdzić podstawowe umiejętności ucznia podstawówki takie jak liczenie, czytanie ze zrozumieniem, czy pisanie krótkich wypowiedzi. W gimnazjum jest podobnie, z tym, że egzamin gimnazjalisty jest podzielony na kilka części, które mają sprawdzić jego wiedzę z poszczególnych dziedzin. Tak więc mamy część humanistyczną, matematyczną, przyrodniczą i część z języka obcego, aby w ten sposób rzetelnie sprawdzić jak uczeń radzi sobie z podstawami. Egzaminu gimnazjalnego oblać nie można, ale ma on znaczenie w przyjęciach do szkoły średniej.

Egzamin dojrzałości, czyli matura kończy technika i licea ogólnokształcące. Tutaj, oprócz podstawy maturalnej na którą składają się język polski, matematyka i język obcy, każdy uczeń może sobie wybrać dodatkowy przedmiot, który będzie zdawał albo na poziomie podstawowym, albo rozszerzonym. Ma to na celu nie tylko sprawdzić umiejętności podstawowe maturzystów, ale również zagwarantować im miejsce na studiach. Każdy licealista, który planuje kontynuować swoja naukę na jakiejś uczelni wyższej, wybiera te przedmioty, które się mu przydadzą w rekrutacji. Aby zdać maturę należy przekroczyć magiczny prób trzydziestu procent z podstawy maturalnej.