Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Studia i szkoły policealne > Studia techniczne

Gimnazjum do likwidacji

Gimnazja są drugim etapem obowiązkowej edukacji szkolnej. Szkoły gimnazjalne funkcjonowały już przed wojną, choć w niego innej formie, jako pierwszy etap szkoły średniej. Zniknęły w okresie socjalizmu, kiedy to ustanowiono szkołę podstawową szkołą siedmioletnią oraz jednostopniową szkołę średnią, likwidując w ten sposób gimnazja na niemal 50 lat. Przywrócono je stosunkowo niedawno, gdyż pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. Dziś gimnazja w licznie ponad 6300 skupiają 1,5 miliona uczniów. Istniejące gimnazja dzielą się na ogólnodostępne, prywatne, specjalne, integracyjne, bilingualne i akademickie. Ciekawą propozycją są gimnazja bilingualne; prowadzone w nich zajęcia odbywają się częściowo w nowożytnym języku obcym, co sprawia, że kończące taką szkołę dziecku ma opanowany język obcy, którym porozumie się w wielu miejscach na świecie.