Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Co młodzież robi w szkole > Jak młodzież spędza przerwy w szkole?

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek?

Dbanie o czystość i porządek to jedna z najważniejszych umiejętności, które powinien sobie przyswoić młody człowiek. Nauczenie dziecka tych umiejętności nie jest jednak łatwym zadaniem – wie o tym z pewnością każdy rodzić. Co można zrobić, żeby już na wczesnym etapie rozwoju nasze dziecko zaczęło doceniać porządek i czystość?

Jest kilka technik, które pomogą nam w osiągnięciu tego celu. Pierwsza i najlepsza z nich to zamienienie przykrego obowiązku w zabawę. Jeśli na przykład włączymy odkładanie zabawek na miejsce w cały proces zabawy, dziecko nie będzie postrzegało tego jako obowiązku, ale jako naturalne zachowanie i już od najmłodszych lat wyrobi sobie nawyk odkładania rzeczy na miejsce. Inną metodą jest nagradzanie za porządek. Dziecko powinno także mieć jasno określone obowiązki i powinno pamiętać, żeby zawsze skrupulatnie je wypełniać. Od zachowania porządku możemy na przykład uzależnić jakieś wyjścia, które sprawi dziecku przyjemność.