Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Kursy > Jakie szkolenie dla pracowników?

Jak nauczyć się szybkiego czytania?

Osoby, które potrafią naprawdę szybko czytać budzą podziw i zazdrość. Łatwość z jaką potrafią przeczytać powieść w jedne wieczór robi rzeczywiście imponujące wrażenie. Czy trudno jest nauczyć się takiej umiejętności?

W dużym stopniu zależy to od predyspozycji ucznia, jest jednak kilka prostych technik, na których opiera się szybkie czytanie, a których może nauczyć się praktycznie każdy. Przede wszystkim osoby, które szybko czytają nie koncentrują się na pojedynczych słowach. Zazwyczaj kiedy czytamy w myślach odtwarzamy każdy przeczytany wyraz i to w bardzo dużym stopniu nas zwalania. Osoby, które specjalizują się w szybkim czytaniu starają się wyłapać znaczenie całych fragmentów a nie pojedynczych słów. Druga kwestia to patrzenie na większe fragmenty. Osoby te nie śledzą czytanych tekstów linijka po linijce. Patrzą na większe fragmenty, przyswajają jednocześnie treść z kilku linijek tekstu. Łatwo się domyślić, że przyspiesza to bardzo czytanie.

Jak widać umiejętność szybkiego czytania nie jest wcale taka trudna do zdobycia. Wystarczy poświęcić odpowiednio dużo czasu na trening i praktycznie każdy może przyspieszyć tempo w jakim przyswaja drukowany tekst.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.