Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Dzieci > Zabawki dla dziecka

Jak zorganizować zastępstwo lekcyjne?

Czasem się zdarzy, że jakiś nauczyciel zachoruje, albo wypadnie mu jakiś wyjazd służbowy. Przypadki chodzą po ludziach, dlatego nie zawsze wszystko musi iść zgodnie z planem, podobnie jak zgodnie z planem nie muszą odbywać się lekcje w szkole, bowiem zawsze zdarzy się coś, co plan lekcyjny nieco urozmaici. Dlatego dobrze jest wcześniej zorganizować potencjalne zastępstwa dla klas, które przez wzgląd na nieobecność nauczyciela, będą zmuszone spędzić czas przeznaczony na daną lekcję same. Jest to dość problematyczne, bowiem wymagania wyraźnie mówią, że klasa powinna być pod czujnym okiem nauczyciela podczas lekcji i to właśnie nauczyciel odpowiada za swoich podopiecznych.

Z reguły rozwiązanie tego problemu jest związane z pedagogiem szkolnym. To on ma za zadanie znaleźć dzieciom coś do roboty w czasie, gdy powinna być lekcja języka polskiego czy matematyki. Jest to dobra opcja, bowiem pedagog szkolny z reguły nie pracuje na pełen etat i nie ma zajęć unormowanych jakimkolwiek planem lekcyjnym. Dlatego może „wskoczyć” w miejsce nieobecnego nauczyciela. Co jednak, jeśli w szkole panuje epidemia i nieobecnych jest więcej nauczycieli, albo co gorsza zachoruje również pedagog szkolny? Wtedy lista rozwiązań problemu zastępstwa niebezpiecznie się zawęża.

Dobrze jest mieć na telefon nauczyciela na zlecenie. Można wtedy przedzwonić, wyjaśnić jaka jest sprawa i poprosić o zajęcie się daną klasą. Ewentualnie zatrudnić do tego nauczyciela, który w danym momencie ma okienko lekcyjne. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że niekoniecznie będzie on zadowolony z takiego obrotu sprawy. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak poprzesuwać danej klasie lekcje w taki sposób, aby dłużej się nie męczyć i wypuścić ich wcześniej do domu. Może nie będzie to zbyt edukacyjne, czy wychowawcze, ale na pewno taki obrót sprawy zadowoli i nauczycieli i dyrekcję szkoły.