Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Studia i szkoły policealne > Czym jest MOST?

Kiedy dziecko źle się zachowuje

Nie każde dziecko to aniołek, który słucha swoich rodziców i zachowuje się zawsze w sposób przykładny. Większość dzieci cierpi na pewien nadmiar energii, a co za tym idzie, mają one raczej problem z usiedzeniem na  jednym miejscu dłużej niż pięć minut. Jak w takim razie radzić sobie z takimi łobuziakami i jakie są najlepsze sposoby na uspokojenie takiego urwisa? Oczywiście sposobów jest kilka, jednak niektóre nie są aż tak skuteczne jak inne. Przede wszystkim należy podejść do każdego dziecka indywidualnie.

Dziecko z reguły źle się zachowuje, bo ma ku temu powód. Niekoniecznie musi to być powód racjonalny, jednak powinniśmy każdy przyjąć poważnie i starać się zrozumieć w ten sposób zachowanie naszego dziecka. Tylko w przypadku odpowiedniego podejścia jesteśmy w stanie do naszej pociechy dotrzeć, poznać co w nim drzemie i jakie ma problemy, a następnie znaleźć jakieś ich rozwiązanie lub wyjście z trudnej sytuacji. Przede wszystkim bowiem nie należy bagatelizować problemów naszej pociechy, bowiem to z tego wynika często złe zachowanie dziecka. Czuje się ono bowiem odepchnięcie i poprzez swoje złe zachowanie stara się pokazać bunt i jego dobitność. Dziecko bowiem nie rozumie do końca jak powinno przyjmować krytykę, koniecznie chce być zrozumiane. Dlatego też rodzic, którego dziecko źle się zachowuje, przede wszystkim nie powinien reagować złością, tylko podejść do swojej pociechy ze spokojem. Jeśli bowiem dwie strony konfliktu będą okazywać agresję, konflikt na pewno nie zostanie zażegnany.