Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Kursy > Kurs grafiki komputerowej – Corel i przygotowanie do druku

Na czym opierają się podstawy systemu nauczania?

Polski system nauczania przechodzi ciągłe reformacje. Niestety nie każde posunięcie sprawia, że poziom edukacji w naszych szkołach rośnie. Część z decyzji jest po prostu nietrafna. Jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że baza tego systemu pozostaje ta sama i mimo rozlicznych zmian w tym systemie jak na razie nikt się do nie dobierał. Chodzi głównie o założenia naszego systemu edukacji i tego w jaki sposób wpływa on na rozwój młodego obywatela.

Rozwój świadomości narodowej w klasach szkoły podstawowej to jedno z głównych założeń. Młody człowiek ma być dobrym obywatelem i powinien wtedy nauczyć się, albo przyswoić sobie część z podstawowych obowiązków i przywilejów.

Kolejną istotną rzeczą jest nauczenie dziecka tego jak zachowywać się w grupie rówieśników. Są to podstawowe schematy zachowań. Głównie chodzi o to by nauczyć dziecka tego, że nie jest pępkiem świata. Niestety wielu rodziców posyła do szkoły dzieci, które są niemal przekonane co do tego, że każda ich zachcianka ma być spełniona. Szkoła, przynajmniej w teorii, ma wyprostować to myślenie.

Szkoła ma także nauczyć dziecka odpowiedzialności. Jest to trudne zadanie. Zwłaszcza, dla szkoły gimnazjalnej. Dzieci wtedy  przeżywają okres intensywnego buntu przeciwko wszystkiemu i wszystkim. Nauczyciele są największymi wrogami, a rodzice z nimi konspirują, tak przynajmniej się wszystko układa w głowie nastolatka. Dobra szkoła da szanse na to by dziecko mogło wyszumieć hormony w inny sposób. Na przykład na boisku, albo na sali gimnastycznej, lub też na wycieczkach w górach.