Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Szkoła > Prywatna szkoła w Warszawie

Nawiązywanie znajomości w szkole

Polski system nauczania ma wiele wytycznych. Jedną z nich jest oczywiście szerzenie wiedzy i zakrzewianie ciekawości i chęci do dalszego zdobywania jej. Jednak równolegle do tego szkoła ma uczyć nawiązywania znajomości i życia w społeczności. Co prawda niewielkiej i rówieśniczej, jednak to ona daje podstawy do dalszego funkcjonowania w większej społeczności jaką jest państwo. Oczywiście do życia w państwie przygotowują także lekcje wiedzy o społeczeństwie. Jednak praktyczne zastosowanie tej teorii odbywa się według tego jak dziecko tego potrzebuje.

Chodzi tu głównie o zawieranie różnych znajomości. Są one różnej maści. Od zwykłych koleżeńskich stosunków opierających się na pożyczaniu gumek czy ołówka, poprzez trwałe przyjaźnie skończywszy na pierwszych małych wielkich miłościach.

Nawiązywanie znajomości w szkole odbywa się głównie w ścisłym gronie klasy. Właśnie te są najtrwalsze. Głównie dlatego, że klasa wytwarza specyficzną więź. Ona ma swoje uosobienie podczas rozgrywek sportowych, czasem bójkach, czasem podczas konkursów wiedzy na dany temat.

Przyjaźnie szkolne trwają zwykle do momentu rozejścia się dróg młodych ludzi. Dzieje się tak dlatego, że starych znajomych zastępują nowi. Jednak wielkie przyjaźnie przetrwają próbę czasu. Potrzeba do tego tylko chęci ze strony rówieśników. Podobnie z pierwszymi miłościami.

Nawiązywanie znajomości pozwala dziecku odnaleźć się w społeczności. Daje mu pewne bezpieczeństwo i nie skazuje go na samotność. Co więcej samookreślenie się jest bardzo istotne, zwłaszcza dla dopiero co kształtującej się młodej osobowości.