Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > System oświaty w Polsce > System nauczania w gimnazjum

Nowa formuła egzaminy

Od kiedy zaczęły funkcjonować egzaminy maturalne, w ich formie i przebiegu wprowadzono wiele zmian. Ostatnia obejmuje absolwentów roku 2014/2015. Od tego momentu przeprowadzany egzamin opierać się będzie nie na standardach egzaminacyjnych, lecz na podstawie programowej dotyczącej ogólnego kształcenia. Dodatkowo wynik egzaminy będzie podawany nie tylko w procentach, lecz jeszcze w skali centylowej. Jednakże osoby przystępujące do matury po raz drugi w roku szkolnym 2014/2015 będą go jeszcze zdawać w starej formie. Jeśli chodzi o absolwentów technikum, zmiany obejmą zdających maturę z roku szkolnego 2015/2016. Przez cały czas nie zmieniają się za to progi punktowe, od których matura jest uważana za zaliczoną. Jest to niezmiennie 30 procent, bez znaczenia czy mowa o egzaminie na poziomie podstawowym czy rozszerzonym.