Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Przedmioty w gimnazjum > Program nauczania matematyki

Opinie uczniów o nowej maturze

W opiniach na temat zmian dokonywanych w formule matury szczególnie ważna jest opinia samych uczniów, gdyż to właśnie ich bezpośrednio to dotyczy. Zarzutem, który powtarzał się wcześniej, był sposób oceny, który nie dopuszczał indywidualnych interpretacji tekstu przez ucznia. Modele były bowiem bardzo szczegółowo wypunktowane i nawet jeśli uczeń napisze dobrą, ciekawą wypowiedź, a nie wpasuje się w klucz, zostanie słabo oceniony. Od tego roku szkolnego klucz został jednak zlikwidowany, zastąpiony ocenianiem na podstawie kryteriów holistycznych. Krytykuje się jednak ustną część egzaminu, ze względu na subiektywność oceny dokonywanej przez egzaminatorów, choć krytyka ta jest mniejsza niż w przypadku egzaminowania opartego na przygotowanej wcześniej prezentacji, kiedy to nie było wiadomo kto tak naprawdę przygotował prezentację – uczeń czy osoba realizująca to dla niego jako zlecenie.