Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Typy szkół > Szkoły podstawowe

Poradnik dotyczący bezpieczeństwa dzieci

Wakacje to czas, kiedy dzieci i młodzież ma dużo wolnego czasu, może odpocząć i zrelaksować się po całym roku wytężonej nauki. Jest to jednocześnie czas, który warto dobrze zagospodarować, by nie stał się pusty i nie wnoszący niż do życia i rozwoju, a równocześnie nie stanowił zagrożenia dla młodego człowieka, pozbawionego opieki szkolnej. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik instruujący rodziców i opiekunów w zakresie zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa, w części kierowanej do opiekunów grup dzieci na wakacjach wyjazdowych, omówiono dodatkowo, oparte na przepisach, kwestie związane z rejestracją i przebiegiem wypoczynku organizowanego dla nieletnich. Twórcy poradnika omawiają jednak również znaczenie odpowiedniego wypoczynku, podkreślając potrzebę jego kompletności: spełniania marzeń, radości, jednocześnie dostarczania pobudek edukacyjnych, a finalnie zostawienia pięknych wspomnień, dających pozytywne nastawienie na kolejny rok pracy umysłowej i efektywnego przyswajania wiedzy. Według twórców poradnika, warto zadbać również o rozwój ruchowy i kondycję fizyczną, a także o świadomość kulturalną i regionalną, czyli pobudzać ich aktywność i zainteresowania.