Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Edukacja > 6-latki w szkołach

Szkoły zawodowe

Po okresie dominującej popularności liceów ogólnokształcących następuje powrót do szkół zawodowych i techników. Uczniowie coraz częściej dostrzegają bowiem, że ogólnokształcące kierunki nie zawsze otwierają pełne drogi kariery, a swoją wartość ma zdobycie konkretnego przygotowania, umożliwiającego wykonywanie wybranego zawodu. Zainteresowanie wyborem tego typu szkół jest dwustronne, do kształcenia się w nich zachęcani są uczniowie, a pracodawcy zachęcani są do kształcenia przyszłych pracowników, uczniów i absolwentów odpowiednich kierunków, w swoich firmach. Resort gospodarki stara się zapewnić atrakcyjne miejsca odbywania praktyk, co zwiększa praktyczne umiejętności uczniów i ich kompetencje do wykonywania późniejszej pracy. Wśród firm, które wyraziły chęć przyuczania młodych ludzi znalazły się między innymi KGHM i Volkswagen, czyli bardzo poważne, innowacyjne podmioty, firmy, z którymi warto się wiązać. Spośród świeżo upieczonych absolwentów gimnazjów, połowa wybrała szkoły zawodowe i technika. Jest to zwiastun pozytywnych zmian na rynku pracy, mogący skutkować spadkiem bezrobocia w ciągu kolejnych lat i rozwiązaniem problemu braku odpowiednich kadr na stanowiskach, które ciężko było obsadzić.