Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > System oświaty w Polsce > System nauczania w szkole podstawowej

Problemy polskiej szkoły

Niestety nie da się ukryć, że polska szkoła przeżywa poważny kryzys. Z czego on wynika? Niestety  przede wszystkim z niezbyt trafionych reform, które między innymi obarczyły nauczycieli mnóstwem zbędnej pracy administracyjnej i wprowadziły różne niezbyt dobre rozwiązania egzaminacyjne.

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że zmiany w przeprowadzaniu matury i zlikwidowanie egzaminów wstępnych na studia niezbyt dobrze wpłynęło  na kondycję polskiego szkolnictwa. W połączeniu z dążeniem dużej ilości młodych ludzi, którzy boją się bezrobocia, do podjęcia studiów, niestety nastąpiło dramatyczne obniżenie poziomu edukacji także na etapie wyższym. Testy różnego rodzaju zostały sprawdzone to tak niskiego poziomu, żeby praktycznie każde dziecko mogło jest zdać. Dotyczy to także matury – niestety nie należy ona do najtrudniejszych do tego często uśrednia wyniki, to znaczy daj przewagę przeciętnym uczniom nad tymi zdolnymi.

Niestety jak widać zmiany w systemie edukacji nie wyszły polskim szkoło na dobre. Co w takim razie robić? Trudno odpowiedzieć na te pytanie. Być może najlepszym rozwiązaniem są dodatkowe zajęcia dla naszych dzieci.