Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > System oświaty w Polsce > Szkoły dwujęzyczne

Program nauczania języka obcego

Języki obce we współczesnej rzeczywistości są niemal tak samo potrzebne jak język ojczysty. Wszystko bowiem robi się międzynarodowe i nie ma już tak widocznego podziału na to co zagraniczne i na to co ojczyste. Rynek polski atakuje coraz więcej tygrysów europejskich i dużych korporacji, które wymagają znajomości języka obcego. Dlatego niesamowicie ważne jest nauczanie języka obcego w szkole. Zwłaszcza zaś chodzi tutaj o język angielski, bowiem jest on chyba językiem, którym posługuje się na świecie najwięcej ludzi. Jak wygląda w takim razie nauczanie języka angielskiego w gimnazjach?

Niestety nie wygląda tak kolorowo jak mogłoby się wydawać. Chociaż wiadomo, że to zależy od szkoły w jakiej się uczymy. W większości przypadków jednak, nauczanie języka obcego jest traktowane po macoszemu. Wszystko ogranicza się do spełnienia planu wyznaczonego przez ministerstwo, co prowadzi do tego, że absolwenci gimnazjum mimo zdania języka nie są w stanie się poprawnie porozumieć, chociażby na poziomie podstawowym. Zamiast przykładać większą wagę do umiejętności mówienia, przykłada się wagę do wpajania w głowy młodych ludzi debilnych definicji czasów i gramatyki, która niestety na większą skalę nie przydaje się w rozmowie z zagranicznymi gośćmi. Zamiast uczyć dzieciaki mówić po angielsku, uczy się je w jaki sposób uzupełnić zdanie, aby było no poprawnie gramatycznie. W ten sposób skutki takiej nauki są niestety opłakane, a co za tym idzie dzieci niewiele rozumieją i nie potrafią się dogadać.

W systemie nauczania języków obcych należy przede wszystkim postawić na praktykę. Teoria bowiem jeszcze nikomu nie uratowała życia. Tylko umiejętności praktyczne się liczą, bowiem bez nich nie ma nawet co starać się w o jakąkolwiek pracę w przyszłości.