Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Matura > Egzamin z języka obcego

Program nauczania języka polskiego

Język polski to przedmiot obowiązkowy na każdym etapie nauczania. Jest rzeczą wiadomą dlaczego jest to podstawa, którą każdy musi poznać, jednak w praktyce i w sposobie nauczania pozostaje wiele do życzenia. Jak właściwie powinny wyglądać lekcje języka polskiego w gimnazjum i co zrobić, aby dzieciaki faktycznie zaciekawić tym co każdy Polak o języku polskim powinien wiedzieć.
Na pierwszy plan powinno wejść nauczanie poprawności językowej. Już w gimnazjum większą wagę przykłada się do literatury przez co cierpią lingwistyczne możliwości i umiejętności młodych ludzi. Poprawność językowa to podstawa, bowiem nie ma nic gorszego niż nieznajomość podstawowych reguł gramatycznych czy stylistycznych. Również jeśli chodzi o pisanie jest to ważne. I chociaż nie każdy musi zostać sławnym pisarzem, to dobrze jest posiąść umiejętność pisania listów, czy napisania swojego życiorysu, albo podania do urzędu. Jest to praktyka, która naprawdę przydaje się w życiu.
Kolejnym zagadnieniem nauczanym na lekcjach języka polskiego jest literatura. Oczywiście dobrze jest mieć pojęcie o dorobku poszczególnych epok, czy znajomość znanych i ważnych polskich pisarzy czy poetów. Jednak co za dużo to niezdrowo, a i w pewnym momencie niektóre dzieła robią się przestarzałe i nie zainteresują młodego pokolenia. Literatura, którą dzieci będą pochłaniać powinna być dostosowana do ich potrzeb, bowiem tylko wtedy wyrobi się w nich nawyk czytania książek. Cofanie się o kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt pokoleń jeśli chodzi o twórczość nie jest dobrym rozwiązaniem i tylko zrazi nastolatki do czytania książek, bowiem będzie się im to kojarzyło z istną męczarnią.