Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Edukacja > Likwidacja gimnazjów

Program nauczania matematyki

Gimnazjum jak faza nauczania budzi wiele wątpliwości. Wszyscy przecież widzą, że część przedmiotów jest tylko jedną wielką powtórką ze szkoły podstawowej. Z drugiej strony jednak nie da się ukryć, że dzieci będące w gimnazjum znacząco różnią się rozwojem od swoich kilka lat młodszych kolegów. Dlatego też nie ma co liczyć na to, że w  najbliższym czasie coś się zmieni w kwestii istnienia gimnazjum. Warto jednak zastanowić się czym się charakteryzuje ta szkoła, szczególnie jeśli chodzi o programy nauczania różnych przedmiotów. Weźmy pod lupę matematykę. Czym ona w czasie gimnazjum jest, czego uczy i do czego się przydaje? To i wiele innych rzeczy wyczytamy w tekście poniżej.

Matematyka w gimnazjum ma uczyć wyobraźni. Nie jest to zadanie proste dlatego nauczyciela matematyki posługują się różnymi gadżetami. Przypomnijmy sobie ile razy oglądaliśmy na tych lekcjach różne modele brył. Często także sami je wykonywaliśmy. Wyobraźnia przestrzenna jest bardzo przydatna, a nie każdego można jej nauczyć, dlatego trzeba zacząć jak najwcześniej, aby efekty był jak najlepsze.

Ważnym aspektem nauczania matematyki jest przygotowanie do liceum. Okres gimnazjum nadaje się do tego jak żaden inny, bo bezpośrednio po nim uczniowie udają się do szkół średnich. Matematyka ważna jest szczególnie dla tych którzy wybierają się do szkół technicznych. Dobre gimnazjum może świetnie przygotować uczniów do nauki i bardzo ułatwić im życia w późniejszych latach. Co potem z całą pewnością zaprocentuje w okresie studiów.