Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Co młodzież robi w szkole > Dojazd dziecka do szkoły

Program nauczania techniki

Każdy z nas pamięta jak lubił pewne lekcje w szkole. Jednak tak to jakoś bywało, że te ulubione były rzadziej niż te znienawidzone. Bo wychowania fizycznego były trzy godziny a matematyki dobre pięć. Tak samo z techniką. Jedna godzina w tygodniu i to w dodatku przez kilka lat. Do czego w sumie technika była nam potrzebna? Otóż wbrew pozorom wiele nas nauczyła, choć sami tego może nie jesteśmy świadomi.

Technika miała  być łagodnym przejściem do nauk ścisłych jak fizyka i po części chemia. Łączy ona w sobie zajęcia praktyczne z teoretycznymi.

Jeżeli chodzi o teorie, to każdy z nas zapewne pamięta oznaczenia techniczne jakich się uczyliśmy. Pojawiały się tam także znaki drogowe oraz podstawy działania ruchu drogowego. Dużo czasu na technice poświęcało się rysunkowi technicznemu, który swoją drogą jest teraz zmorą wielu studentów uczelni technicznych. Obok rysunku dużą wagę przykłada się do pisma technicznego, które jest teraz nam raczej nieprzydatne.

Jeżeli chodzi o zadania praktyczne to było one niezwykle urozmaicane. Każdy z nas robił projekty za pomocą rysunków technicznych, niektórzy używali do tego celu komputer inni pracowali nad kartką papieru z ołówkiem w ręku. Część z nas projekty przeobrażało w realne budowle. Niektórzy robili stadiony z patyczków po lodach inni domki ze sklejki pozostali robili modele skrzyżowań.

Lekcje techniki przysparzały każdemu wiele radości. Przy tym uczyły podstaw elektryki, fizyki i chemii, bardzo podstawowych podstaw. Na koniec przypomnijmy sobie jedne z pierwszych zadań. Bo niemal każdy musiał na technice robić kanapki,