Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Co młodzież robi w szkole > Jak zorganizować zastępstwo lekcyjne?

Przedmioty praktyczne w gimnazjum

Coraz częściej pojawiają się głosy, jakoby szkoły nie przygotowywały dzieci do praktycznego podejścia do życia. Oczywiście teoria jest ważna w życiu, bowiem bez niej nie ma odpowiednich podstaw do ruszenia z praktyką, jednak zdecydowanie brakuje w szkołach praktycznego przygotowania dzieci do funkcjonowania we współczesnym świecie. Warto zastanowić się nad tym, jakie właściwie praktyczne zajęcia można znaleźć w programie nauczania w zakresie gimnazjum, a następnie przeanalizować dlaczego właściwie wygląda to tak, a nie inaczej. Trzeba nieustannie ulepszać program nauczania, jednak z tego, co ostatnio się dzieje w rządzie i ministerstwie edukacji wynika, że zamiast program uzdrawiać dodaje się mu kolejne ciosy, które go powalają na ziemię.

Praktycznych przedmiotów w gimnazjum raczej nie znajdziemy. Oczywiście są przedmioty takie jak technika czy plastyka, jednak one nie uczą niczego pożytecznego. Na technice bowiem opanowuje się do niczego nie potrzebne w późniejszym życiu większości uczniów pismo techniczne, czy rozłożenie oporników w systemach elektrycznych. Są to rzeczy kompletnie nie potrzebne niektórym, zaś za opanowanie ich rozliczani są wszyscy. Na plastyce jest trochę lepiej, bowiem umiejętności abstrakcyjnego postrzegania świata powinien mieć każdy, aby móc sobie jakoś radzić ze swoją emocjonalnością, jednak dość problematyczne jest to, jeśli na lekcjach plastyki tworzy się byle co, zaś zamiast uczyć ekspresji swoich uczuć i emocji, uczy się jak namalować dzbanek czy martwą naturę składającą się z kilku prostopadłościanów.

Zdecydowanie brakuje w gimnazjum praktycznych przedmiotów, które najzwyczajniej w świecie będą uczyć młodych ludzi życia. Dlatego jeśli jakieś reformy dotyczące programu nauczania w gimnazjum mają wchodzić w życie, do dobrze by były one przygotowywane z głową, w oparciu o faktyczne potrzeby, a nie mrzonki.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.