Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Studia i szkoły policealne > Erasmus?

Publiczne i niepubliczne szkoły policealne

Szkoły policealne to szkoły doskonalenia zawodowego, do których można uczęszczać po odbyciu edukacji w szkole średniej. Z reguły kształcą się w nich absolwenci techników bądź liceów, rzadziej absolwenci szkół zawodowych. Wyróżniamy szkoły policealne prywatne, jak i publiczne. Czym się różnią te dwie grupy szkół policealnych, oraz gdzie zapewniona nam będzie lepsza jakość edukacji, która przygotuje nas do wybranego przez siebie zawodu?

Szkoły policealne publiczne gwarantują nam naukę nieodpłatnie, bowiem są finansowane z budżetu państwa. Może się do niej zapisać każdy, bowiem jest to zagwarantowane w konstytucji naszego państwa, która daje możliwość darmowej edukacji każdemu obywatelowi. Szkoły publiczne jednak niekoniecznie muszą dobrze przygotować do wybranego zawodu, są bardzo często prowadzone w sposób niedbały i raczej nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem kogoś, kto liczy się ze swoją przyszłością i ma względem niej konkretne plany. Szkoły policealne publiczne skupiają się bowiem na wykształceniu ogólnym, a konkrety są w nich bardzo nijakie.

Przeciwnie jest jeśli chodzi o szkoły policealne prywatne. Mimo że nauka w takich szkołach jest odpłatna, to jednak zapewnia to uczniowi większą troskę ze strony szkoły. Zajęcia są dostosowywanie do potrzeb każdego ucznia, są prowadzone w sposób skrupulatny i przygotowują bardzo dokładnie do danego zawodu. Oprócz zajęć teoretycznych, bardzo często spotyka się zajęcia praktyczne, dzięki którym uczniowie nabierają odpowiedniego doświadczenia tak bardzo wymaganego w przyszłej pracy. Szkoły prywatne stawiają przede wszystkim na standard swojej edukacji, dlatego odznaczają się wysokim poziomem nauczania.