Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Szkoła > Dobra szkoła na śląsku

Rola ojca w wychowaniu

Powszechnie uważa się, że to matki są przede wszystkim odpowiedzialne za wychowanie dziecka. Oczywiście na wczesnym etapie rozwoju każdego dziecka to matka jest najważniejsza, jednak z czasem zaczyna się to zmieniać i bardzo szybko oboje rodzice zaczynają ogrywać równie ważną rolę w rozwoju małego człowieka.

Tradycja przypisuje ojcu rolę autorytetu oraz osoby, której zadaniem jest wprowadzenie dzieci w życie w świecie. Matka jest ostoją bezpieczeństwa, kojarzy się z domem do którego można zawsze wrócić i z bezwarunkową miłością. Ojciec to ten, który wymaga i karze za różne przewinienia. Na szczęście te tradycyjne role odchodzą coraz częściej w przeszłość. Kobiety, które realizują się zawodowo zaczynają coraz częściej odrzucać różne stereotypy. Obowiązujący model rodziny przewiduje raczej partnerskie relacje między rodzicami. Dlatego oboje mogą zarówno okazywać dzieciom bezwarunkową miłość, jak i grać rolę autorytetu. Wydaje się, że jest to bardziej korzystne dla rozwoju dziecka.