Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Wychowanie > Wychowanie dziecka w Liceum

Różne zachowania dzieci na lekcjach

Każdy z nas wie czym są lekcje szkolne. Uczniowie widzą je jako nieustające katusze trwające około 45 minut. Prowadzi je nauczyciel nie znający litości. Dla systemu nauczania, to czas intensywnego przekazywania wiedzy uczniom, dla rodziców to po prostu lekcje. Jednak nie ważne czym te lekcje są ważne jest to jak dzieci się na nich zachowują. A zachowania są tak różne jak różne są osobowości. Czasem irytujące, częściej ekstrawertyczne, a może nie częstsze, a bardziej widoczne. Bo introwertycy nie wychylają się zanadto. Co więc robią dzieci jak już muszą zasiąść za szkolną ławą? Odpowiedź na to pytanie poniżej.

Ideałem jest oczywiście zachowanie ucznia skrupulatnie notującego i słuchającego nauczyciela. Rzeczywistość jednak odbiega od ideału. Zwykle trafia się jeden taki uczeń na klasę i powiedzmy szczerze. Nie jest to naturalne zachowanie.

Większość uczniów zajmuje się czymkolwiek żeby zabić czas. Zwykle czasem słuchają i przepisują zadania z tablicy. Jednak głównie rysują coś na marginesach albo rozmawiają z kolegami.

Skrajne zachowanie to takie kiedy uczeń totalnie nie interesują się lekcją. Może to być zwykły wybryk, albo objaw choroby. Jednak to może stwierdzić tylko lekarz.

Wyżej przedstawione zachowania dziecka na lekcji są tylko ogólnymi szablonami. Większość dzieci nie wpasuje się dokładne w żaden z nich. Bo każdemu dziecku może zdążyć się lepszy lub gorszy dzień w szkole. Co więcej po pojedynczym zachowaniu nie można szufladkować ucznia. Bo czasem są to zwykłe wybryki, a nie regularny bojkot lekcji