Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Co młodzież robi w szkole > Nawiązywanie znajomości w szkole

Studia po maturze

Matura to inaczej egzamin dojrzałości. Jest finalnym etapem edukacji w szkole średniej i ma wpływ na to, czy dostaniemy się na wymarzone studia. Jednak wielu młodych ludzi rezygnuje z dalszej edukacji na rzecz innych zajęć. Studia bowiem nie są dla wszystkich dobrym rozwiązaniem. Jak to wygląda w praktyce? Czy każdy, kto skończy szkołę średnią i zda maturę musi iść na studia?

Opcji po maturze jest oczywiście kilka, jednak nie każdy się na nie łapie. Przykładowo, uczeń liceum ogólnokształcącego raczej powinien pójść na studia, bowiem wykształcenie średnie ogólne raczej do niczego mu się nie przyda. Pytanie tylko, czy studia się przydadzą? Oczywiście można z tym polemizować, jednak skonkretyzowane wykształcenie zawsze lepiej wygląda w życiorysie, niż zakończenie edukacji na szkole średniej ogólnokształcącej. No chyba, że ktoś ma zamiar odziedziczyć firmę po rodzicach, to wtedy raczej jakieś wyjątkowe studia potrzebne nie są. Gorzej z tymi, którzy chcieliby zdobyć jakąś pracę, bowiem bez papierka ukończonych studiów raczej nie da rady.

Inaczej nieco jest jeśli chodzi o kończących technikum. Im to nawet matura nie jest za bardzo do szczęścia potrzebna, no chyba, że faktycznie chcą kontynuować edukację i pójść na studia. Absolwentom technikum tak naprawdę wystarczy tylko zdanie egzaminu zawodowego. Bowiem już w tym momencie zyskują oni konkretny zawód i mogą iść do pracy. Jest to więc dobrze rozwiązanie dla każdego młodego człowieka, którzy wcześniej niż inni chciałby móc zacząć pracować na swoją emeryturę. Po technikum bowiem można od razu rozpocząć pracę w wybranym zawodzie pod warunkiem, że na daną profesję jest w danym czasie popyt. A z tym, jak wiadomo, różnie bywa.