Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Studia i szkoły policealne > Centrum Kształcenia Ustawicznego?

System nauczania w szkole podstawowej

Gradacja w edukacji jest wszędobylska. Od oceniania w skali jeden do sześć poprzez zróżnicowane wypłaty, po podział na klasy i kategorie. Takie podziały są konieczne z kilku względów, po pierwsze, dzieci w różnych kategoriach wiekowych wymagają różnego podejścia. Po drugie, trzeba umieć nagrodzić dziecko za dobrze wykonane zadanie, a inne umiejętnie zmotywować. Jak jednak zrobić to dobrze? Co gorsza jak to zrobić w szkole podstawowej gdzie dziecko łatwo jest  zniechęcić? Odpowiedź  w poniższym tekście.

Szkoła podstawowa to okres przejściowy dla dziecka, które musi przyzwyczaić  się do pewnych obowiązków, innych niż w przedszkolu. Z tej racji w szkole podstawowej dzieci nie mają wielu zajęć lekcyjnych, a część z nich opiera się na zabawie. Dzięki temu dziecko uczy się przez zabawę. Jednak ta zabawa w coraz większej mierze opiera się na zadaniach zamieszczanych w książkach, to kolejny krok w przyzwyczajeniu dziecka do nauki.

Szkoła podstawowa ma też nauczyć podstawowych działań społecznych. Są to między innymi praca w grupie, współdziałanie i pomaganie kolegom. Na tym szczeblu edukacji dzieci uczą się także, że wychowanie fizyczne może im bardzo pomóc w poprawieniu samopoczucia. Ten element edukacji działa zgodnie z zasadą w zdrowym ciele zdrowy duch.

Na koniec warto zaznaczyć, że szkoła podstawowa uczy dzieci fundamentu pod dalszą edukacje. Chodzi tu o naukę pisania i czytania. Dodatkowo uczy się dzieci podstawowych działań matematycznych i uczy się ich ciekawostek z dziedziny przyrody, które mają zachęcić je do odkrywania świata.