Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Wychowanie > Dobry kontakt z dzieckiem

System nauczania w szkole zawodowej

Coraz częściej słyszymy że w polce brakuje rozmaitych fachowców. Co więcej, ci którzy już tu są i oferują swoje usługi wysoko się cenią, a ich praca nie zawsze jest satysfakcjonująca. Dzieje się tak dlatego, że dobrzy fachowcy wyjechali zarabiać za granicę, reszta, która została, nie ma motywacji do tego by dobrze pracować, bo nie ma konkurencji, która by im zagroziła. Dlatego coraz częściej zachęca się gimnazjalistów do tego by nie zastanawiali się nad wyborem szkoły tylko podjęli decyzję o edukacji w szkole zawodowej. Czym jednak charakteryzuje się szkoła zawodowa? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w tekście przedstawionym poniżej.

Główny cel takiej szkoły to przygotowanie do zawodu. Dwa krótkie lata edukacji niemal całkowicie skupiają się na nauce praktycznej. Uczeń po tych dwóch latach jest dobrze przygotowany do tego co ma robić. Jednak, aby stać się prawdziwym fachowcem w swoim zawodzie musi zdać egzamin zawodowy, to jednak jest dla wielu trudne zadanie.

Szkoła zawodowa uczy także bardzo okrojonych nauk ogólnych. Pewne minimum edukacyjne z zakresu matematyki, języka polskiego czy historii musi być spełnione. Dodatkowo ucz się podstaw fizyki i chemii, zwłaszcza gdy zawód ociera się o te nauki, tak jak jest to w przypadku mechanika.

Mimo tak okrojonego programu nauczania absolwenci szkół zawodowych nie mogą narzekać na niepewną przyszłość. Stosunkowo szybko znajdują zatrudnienie, a ci bardziej sprytni otwierają własne warsztaty i firmy. Pod tym względem ten typ szkoły przewyższa liceum, a co najmniej dorównuje technikom.