Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Kursy > W czym mogą pomóc kursy?

System nauczania w technikum

Rząd naszego kraju od jakiegoś czasu promuje i dotuje kształcenie ludzi w zakresie nauki ścisłej. Chociaż z pozoru mogłoby się wydawać, że technika nie do końca się na to łapią to jest z goła inaczej. Szkoły techniczne zajmują się przecież głównie kształceniem ludzi z zakresu praktycznych umiejętności. DO tego dokłada się jednak całkiem sporą dawkę teorii, wystarczającą aby pomyślnie zdać egzamin dojrzałości. Można więc powiedzieć, że technika to przedsionek politechnik, które chętnie przyjmuję absolwentów tego typu szkół średnich.

Szkoły technicznie wyraźnie po macoszemu zajmują się naukami humanistycznymi. Jest ich znacznie mniej niż w liceach. Co więcej niespotykane są profile techniczne w których są wykorzystywane nauki humanistyczne (poza sporadycznym wykorzystaniem nauk społeczno humanistycznych na przykład w technikum hotelarskim).

Dobre technikum musi mieć ogromne zaplecze. Liczne warsztaty, czasem nawet dobrze zaopatrzone laboratoria. DO tego potrzebne są liczne kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami. Wszystko dlatego, że system kształcenia opiera się na zasadzie: zrozum, spróbuj, wykorzystaj. Czyli zrozum teorię, spróbuj w szkolnym warsztacie i wykorzystaj na praktykach u jakiegoś przedsiębiorcy. Jest to ważne, zwłaszcza dlatego, że dobre wrażenie zrobione na praktykach może spowodować to, że w najbliższym czasie dostaniemy ofertę stałej pracy. Nie jest to nic dziwnego bowiem technikum ma przygotować ucznia do samodzielnego życia i znalezienia posady, ewentualnie do dalszej edukacji na politechnikach i innych wyższych szkołach technicznych.