Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Sposoby nauki > Lepsza koncentracja – sposoby

Szkoły podstawowe

Pierwszym etapem edukacji jest szkoła podstawowa. Naukę w niej rozpoczynają sześcio- lub siedmioletnie dzieci. W Polsce funkcjonuje obecnie około 13.500 szkół podstawowych, skupiających ok. 2,3 miliona uczniów. Wszystkie szkoły podstawowe podzielić na cztery rodzaje: publiczne, prywatne, katolickie i społeczne. Edukacja na tym poziomie trwa sześć lat, podzielona jest kolejno na dwa trzyletnie etapy: etap nauczania początkowego – nauka ma tu charakter zintegrowany, i drugi etap, z wyszczególnionymi i jasno rozdzielonymi przedmiotami. W pierwszym etapie zajęcia nie są podzielone na standardowe jednostki lekcyjne, trwające równo 45 minut. Rolą nauczyciela jest dostosowanie czasu i podziału nauki do możliwości uczniów. Dopiero w klasach 3-6 wprowadzone są ścisłe, 45 minutowe lekcje. Zwiększa się także ogólna długość zajęć. W pierwszym etapie tydzień lekcyjny nie może być dłuższy niż 23 godziny, w drugim 28.