Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Przedmioty w gimnazjum > Program nauczania zajęć artystycznych

Szkoły ponadgimnazjalne

Po ukończeniu gimnazjum, uczniowie kontynuują naukę w szkole ponadgimnazjalnych. Jej wybór zależy od preferencji, zainteresowań i zdolności, a także planów na późniejszą drogę zawodową. W zależności od powyższych czynników, uczeń może wybrać zasadniczą szkołę zawodową, technikum, liceum ogólnokształcące lub liceum profilowane. Dostęp do najlepszych szkół mają ci uczniowie, którzy osiągną najwyższe wyniki w testach gimnazjalnych. Wybór szkoły jest jedną z pierwszych dorosłych decyzji ucznia, mogącym wpływać na jego przyszłość. Im lepsza szkoła, tym lepsze perspektywy, ponadto wybierając szkołę przystosowującą do określonego zawodu, zwiększa się szanse na szybkie znalezienie pracy, co jest ważne dla chcących się szybko usamodzielnić, lub nie mających pieniędzy by jeszcze po szkole policealnej, tj. w trakcie studiów nie mieć tak dużej pewności na znalezienie pracy, a więc nie uzyskiwanie dochodów.