Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Sposoby nauki > Nauka do egzaminu maturalnego

Zadania domowe na lato – tak czy nie?

Temat właściwości zadawania prac domowych na wakacje lato jest podejmowany od dawna i wywołuje spory nauczycieli z uczniami oraz rozbieżne opinie psychologów i rodziców. Większość osób uważa, że prace domowe nie powinny być wtedy zadawane, gdyż wakacje mają być czasem wolnym od nauki, przeznaczonym na relaks i odpoczynek, a odrabianie lekcji powinno mieć miejsce jedynie w czasie trwającego roku szkolnego, nie po jego zakończeniu, a przed rozpoczęciem następnego. Mimo to nauczyciele przekonują o korzyściach wynikających z niezapominania o przedmiotach również w wakacje i poświęcenia paru chwil na naukę w tym okresie. Są regiony, które szczególnie chętnie zlecają dzieciom i młodzieży szereg zadań do wykonania w wakacje; zwłaszcza tam duże poruszenie wywołał list włoskiego nauczyciela, który do tematu prac domowych podszedł innowacyjnie i owszem, przekazał dzieciom szereg zadań, jednak w zupełnie innej formie, niż jego koledzy z pracy. Wśród nich znalazły się: spacer brzegiem morza, zwrócenie uwagi na odbicie słońca w wodzie, myślenie o wspaniałych rzeczach i poczucie szczęścia. Pewnym jest, że uczniowie z regionu Marche wyciągną dobre i zapadające w pamięć nauki z takich zadań domowych.