Znajdujesz się tutaj: gimnazja-rekrutacja.pl > Szkoła > Czy nasze dziecko powinno iść na studia?

Znaczenie czasu wolnego

Kiedy już wypełni się wszystkie obowiązki spoczywające na człowieku, także tym młodym, pozostaje mu do dyspozycji czas wolny. Obowiązków wbrew pozorom jest sporo, na całość składają się powinności szkolne, religijne, domowe oraz związane z dbałością o czystości higienę. Pozostały czas to czas, który każdy człowiek może zagospodarować według własnego uznania i upodobań, by jak najlepiej wypocząć, bawić się i rozwijać zainteresowania. Szczególne znaczenie czas wolny ma w życiu dziecka. W nim właśnie odbijają się efekty działań wychowawczych i odzwierciedla kształtowanie osobowości. W czasie wolnym dziecko dodatkowo kształtuje swoją osobowość, rozwija się, ubogaca wewnętrznie poprzez udział w różnorodnych aktywnościach. Odpowiednie wykorzystanie czasu wolnego może więc przynieść szereg pozytywnych efektów dla dziecka. Źle wykorzystany, może jednak stanowić niebezpieczeństwo, przez narażenie na złe towarzystwo (niebezpieczne dla nastolatków), czynniki demoralizujące czy zagubienie. By tego uniknąć, dziecko musi być przestrzeżone na temat potencjalnych zagrożeń, ważne jest też ciągłe zainteresowanie życiem dziecka i jego upodobaniami, a także współkształtowane i pobudzanie go w dobrą stronę.